سرامیک زاگرس باعث دعوای دو برادر شد!

با همه تنوع محصولات سرامیک زاگرس از نظر خواص، شکل، هدف، نوع مواد اولیه و تکنولوژی ساخت، مراحل اصلی تولید محصولات سرامیکی رایج بوده و شامل عملیات زیر می باشد: استخراج مواد اولیه، تهیه توده، قالب گیری محصولات، خشک کردن و پختن آنها.

خاک رس در معادن معدن، معمولاً توسط چاله های روباز، با استفاده از بیل مکانیکی استخراج می شود و از طریق راه آهن، جاده یا سایر وسایل حمل و نقل به کارخانه سرامیک منتقل می شود.

توسعه یک معدن با کارهای مقدماتی انجام می شود: اکتشاف زمین شناسی با تعیین ماهیت وقوع، ضخامت مفید و ذخایر خاک رس.

تمیز کردن سطح از گیاهان یک یا دو سال قبل از شروع توسعه، حذف سنگ های نامناسب برای تولید خاک رس معدنی در حالت طبیعی معمولاً برای تولید محصولات سرامیکی نامناسب است. بنابراین، برای تهیه جرم مورد پردازش قرار می گیرد.

تهیه خاک رس با ترکیبی از پردازش طبیعی و مکانیکی توصیه می شود.

فرآوری طبیعی شامل پیری خاک رس از پیش استخراج شده به مدت 1-2 سال با مرطوب کردن دوره ای با بارش یا خیساندن مصنوعی و انجماد و ذوب دوره ای است.

سرامیک

فرآوری مکانیکی خاک رس ها با هدف تخریب بیشتر ساختار طبیعی آنها، حذف یا سنگ زنی آخال های بزرگ، حذف ناخالصی های مضر، آسیاب کردن خاک رس ها و افزودنی ها و اختلاط همه اجزا تا زمانی که توده ای همگن و به راحتی شکل می گیرد، انجام می شود.

ماشین های تخصصی (چک دهنده های خاک رس، سنگ گشایی، سوراخ دار، متلاشی کننده، سنگ زنی درشت و ریز غلتک ها، رانرها، آسیاب های سفالی، تجزیه کننده های سبد، آسیاب های چرخشی و گلوله ای، میکسرهای خاک رس تک و دو محوره، میکسرهای پروانه ای و غیره).

ماده اولیه اصلی برای تولید محصولات سرامیک ساختمانی مواد خام رسی است که به صورت خالص و اغلب مخلوط با مواد افزودنی آب بندی، سنگ ساز، ذوب، نرم کننده و غیره استفاده می شود.

مواد خام رسی

مواد خام رسی (رس و کائولن) محصولات هوازدگی سنگ های آذرین فلدسپات حاوی ناخالصی های سنگ های دیگر هستند.

ذرات خاک رس معدنی با قطر 0.005 میلی متر یا کمتر این قابلیت را در هنگام مخلوط شدن با آب ایجاد می کنند تا توده ای پلاستیکی تشکیل دهند که در هنگام خشک شدن شکل خود را حفظ کرده و پس از پخت، مقاومت در برابر آب و استحکام سنگ ها را فراهم می کند.

علاوه بر ذرات رس، ترکیب ماده خام حاوی مقدار مشخصی ذرات گرد و غبار مانند با اندازه ذرات 0.005-0.16 میلی متر و ذرات ماسه با اندازه ذرات 2-0.16 میلی متر است.

ذرات رس دارای شکل لایه ای هستند که در صورت خیس شدن، لایه های نازکی از آب را تشکیل می دهند که باعث متورم شدن ذرات و توانایی آنها در لغزش نسبت به یکدیگر بدون از دست دادن چسبندگی می شود.

بنابراین خاک رس مخلوط شده با آب به راحتی توده پلاستیکی را تشکیل می دهد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.